SOLAR LOW-E KONFOR

_

SOLAR LOW-E KONFOR

Ebatlar

Ebat toleransları, tüm anma ebatlarında ± 5 mm’dir. Farklı ebat ve kalınlık talepleri için Şişecam Düzcam’a danışılmalıdır.
ebat solar low-e

Kullanım Alanları

Konutlarda, küçük ve orta ölçekli ticari binalarda tercih edilen Şişecam Solar Low-E Cam,

ısı ve güneş kontrolü özelliği ile kullanıcılara konforlu yaşam alanları sunar.

Kullanım Avantajları

Solar Low-E Cam, Şişecam Düzcam’ın ısı ve güneş kontrol camıdır.

 • Tek bir kaplama ile güneş kontrolünü ve ısı yalıtımını bir arada sağlar.
 • Yakıt ve klima giderlerini azaltır.
 • Şeffaflıktan ve doğal gün ışığından ödün vermez.
 • Cam yüzeyinde oluşan buğulanmaları geciktirir.
 • Pencere önlerinin kışın soğuk, yazın sıcak olmasını önler.
 • Eşyaların ve kumaşların renklerinin solma nedeni olan ultraviyole (UV) ışınlarının geçişini %91 oranında engeller.
 • Sıradan çift camlara kıyasla, Şişecam Solar Low-E Cam kullanılarak üretilen Isıcam K için yapacağınız harcama, ısıtma ve soğutma masraflarından yapacağınız tasarruf ile 1-2 yılda geri döner.​

Şişecam Solar Low-E Cam, Şişecam Düzcam’ın ısı ve güneş kontrol camıdır.

Isıcam Yetkili Üreticileri (IYÜ) tarafından Şişecam Solar Low-E Cam kullanılarak üretilen çift cam üniteleri, Isıcam Sistemleri K Serisi markasıyla pazara sunulur.

Dört mevsimin bir arada yaşandığı ülkemizde, Şişecam Solar Low-E Cam ile yapılan Isıcam Sistemleri K Serisi, ısı kayıplarını tek cama göre %77, sıradan çift cama göre ise %50 azaltarak kışın yakıt giderlerinden; güneş ısısı girişini sıradan çift cama göre 40% azaltarak yazın soğutma masraflarından tasarruf sağlar.

Ürün Açıklaması


Şişecam Solar Low-E Cam, düzcam üzerine vakum ortamında elektron saçılma yöntemi ile ince bir metal/metaloksit tabakanın uygulanmasıyla elde edilen hat dışı kaplamalı camdır.

“Gün Işığı” ve “Güneş Enerjisi” değerleri, EN 410 standardına uygun olarak laboratuar ortamında ölçülmüş spektral veriler kullanılarak, “TNO Science and Industry“ – WIS 3.01 paket programında hesaplanmıştır.

Isı geçirgenlik katsayısı olan U değeri ise EN 673 standardına uygun olarak WIS 3.01 programıyla hesaplanmıştır. U değeri hesabında kullanılan emissivite değerleri, laboratuar ortamında EN 673 (Ek A) ve EN 12898’e uygun olarak ölçülmüştür.

Camların yüzeyleri boyunca parçalı güneş radyasyonuna maruz kalmaları, gece gündüz arasındaki sıcaklık farkları, camların ısı soğurma katsayıları veya doğrama cinsleri gibi faktörlerden dolayı ısıl kırılma riski ortaya çıkabilmektedir. Bu faktörlere bağlı olarak temperli ya da kısmi temperli cam kullanılması gerekebilir. Bu dokümanda ısıl kırılma risklerine yönelik herhangi bir hesaplama bulunmamaktadır. Bu konu ile ilgili sorularınız için lütfen Şişecam Düzcam ile irtibat kurunuz.

Bu doküman sadece bilgilendirme amaçlıdır ve içerdiği bilgiler herhangi bir uyarıya gerek olmaksızın Şişecam Düzcam tarafından değiştirilebilir.

Bu dokümanda verilen değerler ile fiili değerler arasında kullanım yerindeki koşullara bağlı olarak farklar oluşabilir. Bu farklardan dolayı Şişecam Düzcam hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Gün Işığı Geçirgenlik: Cama gelen ışığın camdan geçen yüzdesidir.

Gün Işığı Yansıtma (dış): Cama gelen ışığın cam tarafından geri yansıtılan yüzdesidir.

Güneş Enerjisi Toplam Geçirgenlik: Cam üzerine gelen toplam güneş enerjisinin içeriye giren yüzdesidir. Daha düşük güneş enerjisi toplam geçirgenlik değeri, daha iyi güneş kontrolü demektir.

Gölgeleme Katsayısı: Güneş enerjisi toplam geçirgenliğinin 3 mm renksiz camla kıyaslanmasıdır. Daha düşük gölgeleme katsayısı, daha iyi güneş kontrolü demektir.

Isı Geçirgenlik Katsayısı: Camlarda ısı yalıtımının ölçütüdür. Daha düşük U değeri, daha iyi bir ısı yalıtımı, daha az ısınma masrafı ve daha çok kış rahatlığı demektir.

 İşleme Ve Uygulama
 • Şişecam Solar Low-E Cam’ın taşınması, depolanması, kesilmesi ve yıkanması özel dikkat gerektirmektedir.
 • İnsan teri ve yağı kaplamalı camların kaplama yüzeyini kolayca bozduğundan, kaplamalı camlar kullanılırken mutlaka yağ ve teri geçirmeyen temiz eldivenler giyilmelidir. Eldivensiz hiçbir şekilde camlar ellenmemelidir. Kirlenen ve yağlanan eldivenlerin hemen değiştirilmesi gerekir. Terden ıslanan eldivenler yıkanıp kurutularak tekrar kullanılabilir.
 • Kaplamalı camlar kesilirken kaplamasız yüzeylerin masaya yatırılmış olmasına dikkat edilmeli, kesme daima kaplamalı yüzden yapılmalıdır. Camlar masaya yatırılırken kaplamalı yüzeyden vantuz ile tutulmamalıdır. Şişecam Solar Low-E Cam ürününde elle kesim yapılması tavsiye edilmez. Makine ile kesimde kesinlikle uçucu yağ kullanılmalıdır.
 • Şişecam Solar Low-E Cam ile yapılan Isıcam K Serisi yalıtım camı ünitelerinde kaplamalı camın çevresi boyunca kenardan 10 mm içeriye kadar olan bölgedeki kaplama tamamen sıyrılmalıdır.
 • Şişecam Solar Low-E Cam, yumuşak fırça kullanılarak yıkanmalıdır. Yıkamada iletkenliği 30 µs/cm’i geçmeyen arıtılmış (demineralize) su kullanılmalıdır.
 • Kesilmiş olan Şişecam Solar Low-E Cam en geç 1 gün içinde Isıcam haline getirilmelidir.
 • Isıcam Sistemleri K Serisi, Şişecam Solar Low-E Cam’ın kaplanmış yüzü ünite içinde (2. yüz) kalacak şekilde üretilmelidir.
 • Hat dışı kaplama teknolojisi ile üretilen Şişecam Solar Low-E Cam, aşağıdaki stoklama şartları yerine getirildiğinde, 6 ay süre ile stoklanabilmektedir.
 • Şişecam Solar Low-E Cam paketlerinin taşıma sonrası fabrika ortam sıcaklığına ulaşmadan açılmamasına dikkat edilmelidir. (Fabrika ortam sıcaklığına erişmemiş paketlerin açılması, plakalar arasındaki rutubetin yoğuşmasına ve kaplamayı bozmasına neden olabilir.)
 • Eğer paketin ön ve arka camlarının dış yüzeyinde yoğuşma tespit edilirse, paketin kenarlarındaki bantlar açılırken yoğuşma sonucu oluşan suyun paket içine girmesini engellemek için bu su uzaklaştırılmalı ve camlar silinerek kurutulmalıdır. Daha sonra paket açılmalıdır.
 • Plakalar kesilme aşamasına gelinceye kadar, cam paketlerinin veya istiflerinin üzerindeki ambalaj malzemeleri sökülmemelidir.
 • Fabrika ortam sıcaklığı 15°C’nin altına düşmemelidir ve kapıların yakınında stoklamadan kaçınılmalıdır.
 • Fabrika, işletme ve taşıma alanları korozif dumanlardan arınmış olmalıdır. (Hidroklorik asit vb. maddelerin aynı yerde depolanmamasına özellikle dikkat edilmelidir.)
 • Şişecam Solar Low-E Cam ürününün kenarlarındaki koruyucu bant çıkarıldıktan sonra, cam üzerindeki nem tutucu madde hiçbir artığı kalmayacak şekilde alınmalıdır. Plakaların üzerinde nem tutucu madde artıkları kalacak olursa, taşıma, kesme, işleme sırasında cam plakaların arasına kaçar ve camın çizilmesine neden olurlar. Koruyucu bandından dolayı kaplamasız yüzeyde oluşabilecek izler cam temizleyici veya etil alkol ile temizlenebilir.
 • Şişecam Solar Low-E Cam ürününde; açılmış istif ve paketler nem tutucu paket konularak yeniden koruyucu bant ile kapatılmalıdır. Kapatmadan önce nem alıcı paketlerden biri açılarak nem alıcının rengi kontrol edilmeli, nem alıcının rengi maviden pembeye dönüşmüşse nem alıcı yenisi ile değiştirilmelidir.
_

Yeni Projeniz İçin Bilgi Alın …

Deneyimli ekip ve kurumsal tecrübenin farkını yaşayın

Comments are disabled.

_

Bize yazın!