SEVK EDİLEN CAMLAR İÇİN ELLEÇLEME, STOKLAMA VE UYGULAMA TALİMATI

 1. Cam mamuller teslim edildikleri andan itibaren direkt güneş ışığı, yağmur, kar, vb. maruz kalmayacak şekilde üzeri kapalı bir alanda bekletilmelidir. Bu koşullara uyulmaması sonucu oluşacak kusurlar ile ilgili olarak firmamız sorumluluk kabul etmeyecektir.
 2. Sevk edilen camların en geç 15 gün içinde montajlarının yapılması gerekir. Daha uzun süre bekleyen camlarda oluşacak kusurlar için firmamız sorumluluk kabul etmeyecektir.
 3. Montaj öncesi cam ünitelerin stoklanması beton veya toprak zemin üzerine temas edecek şekilde ve ıslak, rutubetli ortamlarda yapılmamalıdır. Camlar paletten alındıktan sonra, koyuldukları zemin düzgün, temiz ve kuru olmalıdır. Camlar istiflenirken camların birbirine teması önlenmelidir. Bunun için camda leke ve iz bırakmayan ayraçlar (mantar vb.) kullanılmalıdır.
 4. Eğer camlar inşaatı devam eden şantiye ortamında stoklanıyorsa, şantiye tozu (çimento, alçı, kum vs tozları) olma ihtimaline karşı camların üzeri branda, naylon örtü gibi uygun bir malzeme ile örtülmelidir.
 5. Camların kontrolü teslimat sırasında müşteri tarafından yapılmalıdır. Hatalı olduğu tespit edilen camlar düzgün ve daha fazla zarar görmeyecek şekilde istiflenmelidir.
 6. Teslimden sonra tespit edilecek harici çizik ve lekeler, kenarlardaki çapak ve pul atmaları, kırık/çatlak camlar, camların ıslanmasından dolayı oluşabilecek kusurlar ile ilgili olarak firmamız sorumluluk kabul etmeyecektir.
 7. Binaların dış cephesine yapılacak uygulamalar cam montajı öncesinde yapılmalıdır.
 8. Bina içinde ve dışında yapılan sıva – boya işleri sırasında camların üzerine sıva, boya, alçı gibi malzemelerin sıçraması kalıcı hasarlar yaratacağı için camların yüzeyleri koruyucu malzemeler ile (naylon, kağıt vs) koruma altına alınmalıdır. Bu kalıntıların yarattığı kusurlar ve temizlenmesi sırasında oluşacak çizikler için firmamız sorumluluk kabul etmeyecektir.
 9. Şantiye ortamında camlar temizlenirken camları çizebilecek aşındırıcı malzemeler (metal parçalar, spatula, vs) kullanılmamalıdır. Temizlik için uygun temizlik malzemeleri kullanılmalıdır. Temizlik sırasında oluşacak çizikler ve kazıntılar ile ilgili olarak firmamız sorumluluk kabul etmeyecektir.
 10. Camlar monte edildikten sonra kıvılcım sıçratacak metal kesim, kaynak vs işlemlerin yapılması cam üzerinde tamir edilmez hatalara yol açacaktır. Bunun için cam yüzeylerin korunmasına dikkat edilmelidir.
 11. Cam ünitelerin doğramalara takılması sırasında yapılan hatalardan kaynaklanan bozulmalarla ilgili garantiler, montajı yapan firmanın sorumluluğundadır.
 12. Lamine camlar dış ortamda bulunacaksa, kenarlarının ve delik çevrelerinin natürel silikon ile sıvanması önerilir. Bu işlem laminenin kenarından nem ve su girişini engelleyecek ve ileride oluşabilecek delaminasyonun (kenarlarda hava kabarcıkları) önüne geçecektir.
 13. Isıcam ve lamine camların montajında (katlanır sistemler, cepheler, baş üstü camlamaları, derz dolguları, vb.) natürel (asidik olmayan) silikon kullanılmaıldır. Asetik kürlenen yapı silikonları ürünlerde bozulmalara yol açacağından bu gibi yanlış silikon kullanımlarında firmamız sorumluluk kabul etmeyecektir

 

Belirtilen hususlara uygun hareket edilmemesi halinde oluşabilecek hasarlardan CAM-SAŞ A.Ş. sorumlu değildir.

_

Bize yazın!